Verze pro tisk
Informace

Skříň je jediné co z počítače vidíme, ale zároveň na jeho funkci nemá žádný vliv. Při koupi počítače je často opomíjená, ale je to právě ta komponenta, se kterou se setkáváme denně. Jejím úkolem je držet všechny komponenty pohromadě, izolovat hluk chladičů a ve skutečnosti má nejzásadnější vliv na chlazení celé sestavy.

S rostoucí konkurencí se staly z počítačových skříní malá umělecká díla, už to nejsou ty bílé skříně podobající se kuchyňským spotřebičům a také v sobě začínají integrovat stále více vymožeností zpříjemňující ovládání počítače.

Skříně rozdělujeme nejen podle velikosti, ale i podle formátů základních desek které můžeme použít.

Malé ohlédnutí do minulosti

Základní desky formátu AT se nejčastěji osazovaly do desktopu a skříní typu tower. Pokud se navíc na desktopovou skříň položil monitor, vše bylo pohromadě, s malými nároky na místo, chlazení a nepraktičnost celého uspořádání se v té době ještě neřešila.

Skříně kompatibilní se standardem ATX

ATX skříň

Narozdíl od předchůdce, tedy formátu AT, mají základní desky ATX vyvedeny podstatnou část konektorů na panelu v rohu základní desky, proto je zřejmé, že společně s novým standardem musely přijít i nové skříně. Konektory samozřejmě nebyly jediným podnětem pro výrobu nových skříní, ale i rozrůstající se množství přídavných karet a nároky na jejich chlazení a rozložení nemohl formát AT uspokojit. Ve skříních typu tower je základní deska na pravé straně skříně (u BTX tomu tak není, o tom ale až dále), důraz je kladen na ergonomii a rozložení komponent, chlazení si také vyžádalo určitou pozornost, i když nebylo první prioritou. V době příchodu formátu ATX (Intel, 1995) tehdejší komponenty v žádném případě nedosahovaly spotřeby dnešních komponent, proto ani důraz na chlazení nebyl tak velký, z dnešního pohledu můžeme ale říci že standard ATX byl přelomový.

Nejmenší desky micro-ATX je možno osadit do všech skříní, ale prakticky se používají malé skříně minitower. Pro standardní formát ATX jsou určeny skříně miditower, middletower a bigtower. Větší velikost skříně nabízí více čelních pozic pro mechaniky a disky ale také více místa pro vnitřní komponenty.

Skříně kompatibilní se standardem BTX

BTX skříň

S rostoucí spotřebou procesorů si začali vývojáři Intelu uvědomovat nutnost přechodu na nový formát, který by byl schopen zajistit chlazení čím dál více se zahřívajících procesorů. V koncepci BTX mělo chlazení první prioritu, desky se přemístily z pravé strany skříně na levou a otočily o 180°, aby teplo z chladiče grafické karty mohlo stoupat samovolně vzhůru, skříň je přizpůsobena tak, aby mohly být všechny komponenty chlazeny jedním proudem vzduchu. Užití windtunelů není v žádném případě ojedinělé, především chladiče procesoru jsou do nich různými způsoby umísťovány, aby nebyl ohřátý vzduch dále vířen ve skříně, ale byl vyfukován přímo ze skříně ven.


Marketing Intelu ale tento koncept nebyl schopen protlačit a když se za pět dvanáct zrodila v izraelských laboratořích architektura Intel Core byla nutnost změny formátu opět na nějakou dobu zažehnána. Nyní se Intel od formátu BTX distancoval (r. 2007), je ale pouze otázkou času kdy se formát třeba jen s jiným názvem a drobnými úpravami dostane opět do popředí.

nasledujici ->
2006/2007 Robin Palička, Výukový modul EPO
Napájecí a zálohovací zdroje PC