Verze pro tisk
Informace

Rack, skříň pro servery

Nenechte se mýlit nadpisem, server může být samozřejmě umístěn v jakékoliv skříni, z počítače se stává server podle služeb které nabízí, stejně je to i s rackovou skříní, jde o standard skříní do kterých se umísťují nejen počítače, ale i jiné zařízení jako switche, záložní zdroje, audio technika, atd. Do racku se umísťují servery především kvůli přehlednějšímu uspořádání a strukturovanému vedení kabelů, toto je nedocenitelná vlastnost při velkém počtu instalovaných zařízení.

2U a 3U racková skříň

Rackový systém má standardizované rozměry, rám je tvořen dvěma svislými kolejnicemi, které jsou od sebe vzdáleny 19 palců (483 mm). Velikost rozvaděče ve svislém směru se počítá na jednotky U, zařízení o velikosti 1U má výšku 1,75 palce (44,45 mm) a na každé z kolejnic jsou pro něj tři montážní otvory. Hloubka rozvaděče je nejčastěji 60 cm, ale pro zařízení nadstandardních rozměrů se vyrábějí i o hloubce 80, 90 nebo 100cm s druhou sadou kolejnic z druhé strany.

Ostatní minoritně používané formáty

Především pro jednoúčelová zařízení jako jsou routery, ústředny, aj. se používají hotová řešení v podobě malých desek s pevně osazeným procesorem a podle cílového segmentu trhu s dalším množstvím integrovaných komponent.

Největší zastoupení v této oblasti si vydobyla platforma VIA ITX. Po osazení desky operační pamětí a pevného disku se zařízení chová jako plnohodnotný počítač s velice nízkou spotřebou. Desky se vyrábějí v rozměrech 170 x 170 mm (Mini-ITX), 120 x 120 mm (Nano-ITX) a 10 x 7,2 mm (pico-ITX), nejčastější provedení skříní je s integrovaným zdrojem, místem pro jeden 2,5" HDD a slim mechaniku.

VIA EPIASkříň pro mini-ITX

Platforma VIA Epia Mini-ITX založená na procesorech Eden a grafikách S3 Chrome vlastní koncepce, je nejčastěji používaná pro malé domácí servery nebo multimediální centra, bez problému na nich běží operační systém Windows XP a jeho multimediální varianty, hardwarově akcelerováno je přehrávání MPEG2 a videa v HD rozlišení.


Skromnější řešení nabízí výrobci RouterBoardů, jde o desky osazené procesorem, SDRAM pamětí a flash pamětí pro OS, sloty pro paměťové karty a především hojným počtem síťových rozhraní. Tato platforma určena pro routery nemá grafickou kartu a je určena pro linuxové distribuce ovládané z shellu.

router boardskříň pro router board

Skříně pro tyto zařízení jsou velice rozmanité, dá se říci, že co výrobce, to jiný standard.

Formát DTX

návrh skříně pro dtx

Začátkem roku 2007 oznámila firma AMD specifikace nového formátu pro malá PC s názvem DTX. Koncept je velice variabilní a otevřený, oproti BTX omezuje výrobce minimálně, přísnější specifikace jsou kladeny pouze na základní desky a skříně které musí splňovat přesné rozmístění montážních otvorů a otvorů pro konektory.

Přes velikou otevřenost formátu a tolerantní specifikace můžete nabýt dojmu, že jde o velice nepropracovaný standard, opak je však pravdou, vývojáři se ubírali cestou maximální kompatibility, takže například DTX deska půjde osadit do ATX skříně a naopak do DTX skříní můžete osadit i mini-ITX desky. Při návrhu bylo rovněž myšleno na výrobce, v současnosti většina velkých výrobců dělá z jednoho PCB dvě ATX desky, u DTX může výrobce bez větších změn výrobní linky vyřezat desky čtyři a u mini-DTX desek rovnou šest.

návrh DTX deskynávrh mini-DTX desky

Z výše popsaného je jasně patrné, že si AMD vzala velké ponaučení z neúspěchu BTX, i když šlo o velice propracovaný formát, setkal se s velkým odporem výrobců. AMD zachovává zpětnou kompatibilitu a přidává pokrokové řešení, obzvlášť v době kdy celý svět prahne po Small Form Factor PC. Dobré načasování a velká poptávka můžou AMD zajistit opět slušné zisky a výhodnější postavení na trhu, nakolik se formát rozšíří ukáže až čas.

<- predchozi nasledujici ->
2006/2007 Robin Palička, Výukový modul EPO
Napájecí a zálohovací zdroje PC