Verze pro tisk
Informace

HTPC - Home Theathre Personal Computer

Popisu desktopových skříní jsem se v předchozích kapitolách záměrně vyhýbal, někdo si může myslet ze tato koncepce už není dávno aktuální, ale s rozvojem domácích multimediálních center zažívají desktopové skříně renesanci.

Počítač jako centrum domácí zábavy je velice zajímavé řešení, ale asi málokdo by si do obývacího pokoje chtěl umístit nevzhledný a hlučný počítač. Tento problém vyřešili výrobci skříní a na pultech obchodů se objevují reprezentativní a designově elegantní skříně, které už většinou v základní výbavě nabízí dálkový ovladač a stavový displej.

Přes mnohé experimenty výrobců, se uchytily na trhu dvě koncepce skříní, které se liší vnitřním uspořádáním komponent. Již zmiňované desktopové skříně se těší velké oblibě díky své podobnosti s ostatními komponenty domácího kina.

desktopová HTPC skříň

Jako druhý standard se prosadil po reklamní kampani firmy Shuttle barebone systém XPC s rozměry podstavy jen málo přesahujícími desku mini-ATX.

Shuttle barebone řešeníbarebone řešení Shuttle G5

Při takto malých rozměrech se stává největším problémem odvod tepla ze zahřívajících se komponent, výrobce ale nic neponechal náhodě a prodává tyto skříně jako barebone řešení. Skříň totiž obsahuje upravenou firemní desku, zdroj, mechaniku a propracovaný systém chlazení, do takového systému stačí osadit pouze dle uživatelovy potřeby procesor, operační paměť a pevný disk.

<- predchozi nasledujici ->
2006/2007 Robin Palička, Výukový modul EPO
Napájecí a zálohovací zdroje PC