logo.jpg, 30 kB

Menu:

>>Úvodní strana
>>Prohlášení žáka
>>Použité informace
>>Kontakt

Zdroje PC:

Skříně PC:

Záložní zdroje(UPS):
Stránky jsou validní:

valid-html401.png, 1 kB

Popis zdroje

Spínaný zdroj, který se používá v klasickém PC, je zdroj proudu řízený impulzy, které přerušovaně spínají usměrněné a vyfiltrované síťové napětí (230V). Vznikají zde jen relativně malé tepelné ztráty, z čehož vyplývá vysoká účinnost spínaného zdroje (cca. 90 %).

Nyní si popíšeme, jak takový zdroj funguje: napětí sítě 230V o kmitočtu 50Hz je nejprve usměrněno a filtrováno. Jeho hodnota pak dosahuje až 320V. Následují spínací tranzistory, které střídavě přepínají toto napětí na primární vinutí transformátoru s opakovací frekvencí okolo 40kHz, na sekundárním vinutí transformátoru jsou již střídavá napětí jednotlivých větví, která se usměrňují a dále filtrují pomocí tlumivek a kondenzátorů.

Také se zde nachází vyrovnávací tlumivka, přes kterou prochází napětí všech větví zdroje a zajišťuje to, že při zatížení jedné větve se nezvýší napětí ostatních nezatížených. Důvodem tohoto jevu je skutečnost, že napětí jednotlivých větví je dáno poměrem počtů závitů na sekundárním vinutí transformátoru a regulační obvod pracuje se součtem hodnot všech větví. Dodatečně je stabilizována pouze 3,3V větev, protože by se zde příliš projevoval úbytek na vodičích a konektoru základní desky. Proto je pro snímání tohoto napětí veden zvláštní vodič až do konektoru základní desky a zpět do zdroje. Dále je zde ještě pomocný zdroj, jenž běží nezávisle na hlavním zdroji a dodává +5VSB pro základní desku a zařízení, která jsou pod napětím i při vypnutém počítači (může to být síťová karta při využití funkce Wake On Lan).

Zdroj.jpg, 31 kB

© Autor:Tomáš Bielan