logo_1.jpg, 30 kB

Menu:

>>Úvodní strana
>>Prohlášení žáka
>>Použité informace
>>Kontakt

Zdroje PC:

Skříně PC:

Záložní zdroje(UPS):
Stránky jsou validní:

valid-html401.png, 1 kB

Označení zdrojů

Označení CE

Emise harmonických složek síťového proudu zařízení se vstupním fázovým proudem do 16A mají stanoveny meze v harmonizované evropské normě EN 61000-3-2. Jinými slovy, výrobek musí toto označení obsahovat a teprve pak lze zařízení uvést na trh.

Označení PFC

V této normě jsou zvlášť přísné požadavky na maximálně přípustný obsah harmonických složek síťového proudu. Harmonické složky jsou vedlejším produktem při převodu 230V síťového napětí na napětí vhodné pro PC (12V, 5V..atd). Běžné zdroje těmto požadavkům nevyhovují, a proto výrobky nově uváděné na trh, musí být opatřeny prostředky, které obsah harmonických síťových složek proudu snižují. Protože vysoký obsah těchto složek snižuje účinek (Power Factor), označují se tyto prostředky jako PFC - Power Factor Corrector.

a) pasivní, což je zpravidla sériově zapojená tlumivka, která obsah harmonických snižuje.

b) aktivní, tvořený spínacím výkonovým tranzistorem, který moduluje vstupní síťový proud tak, aby měl téměř ideálně sinusový průběh. Výhodou aktivního PFC ve srovnání s pasivním jsou malé rozměry a dokonalejší tvarování proudu (účiník téměř jednotkový).

Jednou větou lze říci, že nemít na zdroji označení PFC, je jako jezdit autem na uhlí. Děláte škodu sobě, ale hlavně ostatním zařízením zapojeným do vaší zásuvky.

© Autor:Tomáš Bielan