SPŠei, Ostrava Dlouhodobá maturitní práce - Výukový modul do EPO - Digitální fotografie Martin Krištof, EP4C

Vytiskni

Příslušenství

Paměťové karty

Volíme především podle velikosti a typu. Na trhu je spousta typů karet a výrobci se mezi sebou nedokáží (nechtějí) dohodnout a tak je na trhnu mnoho druhů karet, nejrozšířenější je pravděpodobně SD. V profi přístrojích se setkáme převážně s CF. Důležitým parametrem je také rychlost karty High-endem, v rychlosti jsou karty označované 133x nebo i více. Nabízejí se také speciálně upravené karty z hlediska odolnosti, vyšší mechanická, elektrostatická, nárazuvzdorná odolnost, vyšší rozsah pracovních teplot, technologie ESP(efektivnější zápis). Mezi karty nejvyšší kvality patří např.: SanDisk Secure Digital Extreme III
Cena za 1 GB SD začíná na 265,- SanDisk Secure Digital Extreme III 1GB stojí 932,-

SD CF XD


Stativ

Umožňuje nám fotografovat i v místech kde je málo světla a kde jsou potřeba delší expoziční časy a nechceme použít blesk. Bežně se dá z ruky "udržet" převrácená hodnota ohniska přepočteného na kinofilm, se stabilizátorem obrazu pak dvojnásobná doba, se stativem libovolně dlouhá :).
Fotografování se stativem se však nehodí na dynamické scény, na statické scény, u kterých je potřeba zároveň velká hloubka ostrosti (tím pádem delší expoziční čas) je naprosto ideální (krajinky, ohňostroje, noční foto).
Stativ nenahrazuje blesk! Používá se v jiných situacích než blesk a někdy i spolu s bleskem, záleží na kompozici. Focení se stativem neničí barvy a stíny, tak jako blesk. Osobně preferuji stativ před bleskem, pokud je to možné.
V zásadě lze stativy rozdělit na klasické a monopody. Klasickými se myslí 3nohé v různě velkém provedení. Monopod je jen jakási jedna "noha" podepírající při focení fotoaparát, používá se hlavně u DSLR zrcadlovek pokud se nám sebou nechce tahat velký težký neskladný stativ. Existují ještě klasické ministativy s miniaturní výškou a nízkou cenou, ty se ovšem hodí jen pro malé a lehké fotoaparáty a celkově jsou méně stabilní.

Cena stativů se pohybuje někde od 900,- (200,- ministativ) do 18 000,-. Monopody od 600,- do 3 500,-

Ministativ Monopod Stativ

 Externí blesk

Používáme v případě kdy dosah, případně směrovost, interního blesku nestačí.
Cena se pohybuje od 6 000,-

blesk Fotoaparát s nasazeným externím bleskem


Předsádky, adaptéry, sluneční clony

Upravují různé vlastnosti objektivu, ohniskovou vzdálenost. Umožňují změnit ohnisko pouhým našroubováním bez nutnosti kupovat nový objektiv, stačí jen koupit předsádku v ceně pár tisíc. Záporem je samozřejmně mírné horšení kvality obrazu.
S použitím sluneční clony máme za slunečného počasí sytější a jasnější barvy a vyraznější strukturu předmětů. Velikost clony záleží na rozsahu ohnisek objektivu. Clonu někdy výrobci dodávají spolu s fotoaparátem (většinou u DSLR). Z hlediska konstrukce jde většinou jen o kousek plastu nasazeného na konec objektivu.
Cena clony se pohybuje kolem 500,-

předsádka Sluneční clona


Pozadí

Především k focení portrétů.
Vhodná jsou pozadí z PVC, tvrdého papíru apod. V profesionálních ateliérech se nejčastěji používají papírové role o šířce 2,7 m. Šířka pozadí je důležitá, hlavně při focení celé postavy, u portrétů stačí šířka i měnší. V případě látkového pozadí je lepší plátno raději hodně a rovnoměrně pomačkat nebo si připlatit za matný samet, dyftýn, flanel či flauš.Odrazová deska

Pro použití v interiéru postačí bílá polystyrénová deska z prodejen pro kutily, případně je možné koupit i speciální pro fotografování, ale nebývá zrovna nejlevnější. Používá se pro prosvětlení stiných míst na modelu, hlavně při focení portrétů.Studiová světla

Pro použití v interiéru. Vhodné především pro portrétní fotografy.


Studiové světlo studiové světlo

 

Filtry


Polarizační


Na fotografii se použití tohoto filtru projeví zjasněním barev, zprůhledněním namodralého oparu objektů v dálce a také ztmavnutím modré oblohy. Filtr eliminuje polarizované světlo, které vzniká odrazem od prakticky všech materiálů. Účinost filtru se mění v závislosti na jeho pootočení na závitu. Filtr elimuje také odlesky, vodní hladina se tak stane průhlednější.
Cena od 1500,-

polarozační filtr Co umí polarizační filtr

 

UV


Eliminuje UV část světelného spektra. UV záření způsobuje, že dálky jsou na fotografii namodralejší než ve skutečnosti, UV filtr tento jev výrazně potlačuje.
Filtr je jeden ze základních, které bychom si měli koupit, doporučuje se jej používat vždy, protože zárověň slouží i jako mechanická ochrana drahého objektivu.
Cena se pohybuje od 600,-
UV filtr


IR


Taková malá verze tohoto filtru bývá napařena přímo na každém senzoru, aby IR spektrum nedegradovalo snímek. Tyto filtry přímo na čipu ale nejsou dokonalé. Většina fotoaparátů je na vlnovou délku o něco málo delší než 700 nm (blízké IR světlu) citlivá z toho vyplývá že mohou fotit infračerveně i když s nízkou citlivostí. Zdali je váš fotoaparát dostatečně citlivý na IR lze ověřit testem kdy do čočky fotoaparátu namíříme libovolný dálkový ovladač, zmáčkneme spoušť foťáku a zmáčkneme tlačítko na ovladači, pokud bude na fotografii červená tečka je vše ok :).
IR svět je zdaleka jiný než si dovedeme představit, fotografie pořízené v IR spektru jsou velice neobvyklé a sw v PC takovýchto výsledků nikdy nemůžeme dosáhnout. IR filtr je tedy softwarově nenahraditelný. Správný název IR filtru by měla být spíše IR propust, protože IR světlo nefiltruje, nýbrž propouští a filtruje zbylou část světelného spektra. Pro IR fotografii jsou potřeba velmi dlouhé časy(sekundy), proto je použitelná jen s fotoaparáty s možností nastavení dlouhé uzávěrky.
Cena od 1000,-

IR filtr IR fotografie IR fotografie

Neutrání šedé (ND)


Filtry, které propouštějí méně světla v celém světelném spektru stejnou měrou. Při jejich použití je obraz celkově ztmaven. Používají se k zvýšení expozičního času. Např.: Za slunečného dne budete chtít udělat fotky auta v pohybu, na to potřebuje delší čas, řadově sekundy. Pokud nastavíte tento čas, nejmenší ISO, největší clonu, stejně bude fotografie silně přeexponovanou vinou velkého množství světla. Použijete tedy šedý filtr s odpovídající propustností a vše bude ok :).
Propustnost ND filtru se udává číslem za filtrem. ND 2 propouší 50% světla, ND 4 propuští 25% světla.

Cena od 600,-

ND filtr Foceno s ND filtrem

Ostatní


Tady patří různé přechodové filtry (krajinkářský filtr pro ztmavení oblohy), barevné filtry (přidávají barevný nádech).

filtr červený přechodový filtr Kombinace několika filtrů


Fotobrašny, fotobatohy, fotopytle

Slouží k přenášení fototechniky, dle velikosti, vlastností, kvalitě zpracování se odvíjí cena.
Cena začíná na pár stovkách za malinkatá pouzdra a brašny jen pro foťák případně náhradní baterie a končí u tisíců za fotobatohy pro jeden, dva foťáky, několik objektivů, blesků, filtrů, a pod.

Fotobrašna FotoPytel Fotobatoh

 


 

 


www.dmp.spsei.cz/digi© 2007 krinda (Martin Krištof)HTML 4.01