SPŠei, Ostrava Dlouhodobá maturitní práce - Výukový modul do EPO - Digitální fotografie Martin Krištof, EP4C

Zoner Photo Studio 9

Vytiskni
Zoner Photo Studio 8 Zoner Photo Studio 9 Zoner Photo Studio 9 Zoner Photo Studio 8


Některé vlastnosti:

- Zpracování fotografií v barevné hloubce 16bit/kanál.
- Hromadné operace - Umožňuje aplikovat na fotografie hromadné úpravy velice efektivním způsobem.
- Tvorba interaktivních fotografických DVD prezentací.
- Podpora GPS - Podpora přiřazení zeměpisných souřadnic fotografiím s automatickou vazbou na záznamy GPS přístrojů a následné zobrazením na on-line i off-line mapě.
- Práce s EXIF dat.
- Podpora pluginů pro Photoshop.
- Tvorba panoramat, kalendářů, 3D fotografií.
- Popora Canon RAW.

Zajímají-li vás všechny vlastnosti a porovnání s předchozími verzemi, doporučuji navštívit oficiální stránku programu.


Nástroje


Korekční

Úprava expozice pomocí úrovní a křivek, úprava barev, ostrosti, projasnění stínů, odstranění červených očí, redukce šumu a chromatické vady, korekce soudkovitosti a perspektivy, srovnání horizontu a sbíhavých linií, retušovací nástroje klonovací razítko, žehlička, štětec a výplň, otáčení a ořez, hromadné operace s fotografiemi.

Efektové

převod na odstíny šedi, barevné efekty, exploze, olejomalba, stará fotografie, přidání zrna, kresba, vlnění, barevné tónování, negativ a další. Rámečky, obálky, měkké stíny, průhledné okraje, 3D tlačítka a další.

Prezentační

Popisy, textové a zvukové poznámky, klíčová slova, katalogy externích médií (CD/DVD). Přehledné vyhledávání, filtrování zobrazení a řazení, souborové operace, hromadné přejmenování a konverze.

Pro správu digitálního archivu

Tisk podle grafických šablon, indexové tisky, tisk kalendářů, šetřič papíru, export alb do PDF, webové galerie s podporou stromové struktury, přenos FTP, optimalizace pro odesílání e-mailem, přímé vypalování CD/DVD s externím prohlížečem a vytváření VideoCD, tvorba panoráma a 3D obrázků, promítání z programu a PDF promítání s efekty. Podpora tuzemských fotosběren.Základní úpravy fotografií v ZPS9


Úrovně

Úrovně Úrovně jsou nástrojem pro manuální práci s histogramem a jednou z nejpoužívanějších funkcí k dosažení optimální výsledné barevné tonality fotografie.
Vše lze nastavit manuálně, nebo ponechat nastavení na inteligenci sw.

Upravit -> Vylepšit obraz -> Úrovně

Projasnění stínů

Projasnění stínů Speciální efekt k selektivnímu zjasnění pouze tmavých částí obrázku, říká se mu také digitální blesk.
Vše pracuje na základě sw algoritmu, který zjasňuje tmavá místa obrázku, nevýhodou je snížení kvality fotografie a zviditelnění šumu.
Použitím můžeme dosáhnout vyššího dynamického rozsahu obrázku.


Upravit -> Vylepšit obraz -> Projasnit stíny


Změna teploty barev

Změna teploty barev Barevná teplota se dá vyjádřit, jako "barevná nálada" snímku. Odlišnou teplotu barev mají např. snímek focený v poledne, večer, nasvětlené žárovkou, zářivkou. Zoner umožňuje nastavit teplotu automaticky, nebo manuálně v režimu Zadání teploty osvětlení (nastavíte aktuální teplotu barev a požadovanou) nebo v režimu Ručním stanovením barevně neutrálního bodu (vybereme na obrázku bod, který se považuje za šedý).

Upravit -> Vylepšit obraz -> Upravit teplotu barev


Vylepšení expozice

Vylepšení expozice Pokusí se pomocí speciálních sw algoritmů celkově vylepšit vzhled vaší fotky. Je možno zapnout i automatické vyvážení bílé. Ne vždy produkuje výsledky podle našich představ. Vhodné spíše pro méně zkušené uživatele.

Upravit -> Vylepšit obraz -> Vylepšit expozici


Úprava barev

Úprava barev Umožňuje editaci barevných složek RGB, změnu, sytosti, odstínu, jasu, kontrastu a také gamma korekci. V tomto dialogu jsou také k dispozici automatické stanovení kontrastu a ochrana barev, která umožňuje zachovat (uzamknout) barvy i při výrazném zvýšení jasu.

Upravit -> Vylepšit obraz -> Upravit barvy


Zaostřit nebo rozmazat

Zaostřit nebo rozmazat Jak již název napovídá, umožňuje tato funkce zostření či rozostření fotografie. K ztrátě ostrosti často dochází např. při skenování. Rozostření najde uplatnění především v umělecky založených fotografiích

Upravit -> Vylepšit obraz -> Zaostřit nebo rozmazat
Odstranit chromatickou vadu

Odstranit chromatickou vadu Zoner obsahuje velice jednoduchý nástroj pro odstranění této vady objektivu sw cestou. Nastavujeme jen míru ostranění a kapátkem můžeme zvolit konkrétní barvu způsobující chromatickou aberaci. Musíme si však uvědomit, že ani nejlepší algoritmus nenahradí kvalitní optickou soustavu objektivu.

Upravit -> Odstranit vady obrazu-> Chromatická vada


Soudkovitost

Soudkovitost Nástroj umožňuje odstranit soudkovitost či poduškovitost, vznikající jakožto vada objektivu. Vše se volí jednoduchým táhlem. Pomocí tahoto nástroje lze také sw simulovat efekt zvaný rybí oko.

Upravit -> Odstranit vady obrazu-> Odstranit soudkovitost


Odstranit vinětaci

Odstranit vinětaci Nástroj umožňuje odstranit vinětaci, vznikající jakožto vada objektivu nejčastěji při dlouhých expozičních časech, případně při skenovaní.

Upravit -> Odstranit vady obrazu-> Chromatická vada
Redukce červených očí

Redukce červených očí Efekt červených očí vzniká zejména při použití fotoaparátu s nevhodně konstruovaným bleskem. Tento efekt je tím větší čím blíže je besk umístěn u objektivu. Minimální efekt červených očí poskytují vrchní výklopné blesky, případně externí blesky.
Zoner umožňujě tuto vadu odstranit sw cestou. Nástroj pracuje velice jednoduše na principu desaturace "červeného oka". Je možno zvolit i jinou barvu pro odstranění než červenou (např. pro redukci oči zvířat, která nemývají sytě červenou barvu)

Nástroje -> Redukce červených očí


Klonovací razítko

Klonovací razítko Tento nástroj slouží především k retušování nežádoucích prvků ve fotografii, škrábance na filmu, dráty el. vedení. Nejprve je nutné nastavit zdrojovou, bezvadou oblast pomocí ctrl a kliku myši a pak malovat přes objekt který chceme retušovat. V nastavení nástroje je možné zvolit velikost stopy, míru krytí a rozmazaní razítka.

Nástroje -> Klonovací razítko


Štětec

Œtětec Štětec je určen k lokálnímu zabarvení části obrázku stejným barevným odstínem.
Nastavit lze: velikost stopy štětce, míru krytí barvou stětce, tvrdost (měkost) štetce - míru rozmazání okrajů a samozřejmně také výběr barvy

Nástroje -> štětec


Ořez

Ořez Vzhledem k tomu, že digitální a klasická fotografie nepracují se stejnými poměry stran bývá velice často potřeba obrázek před vytištěním ořezat, případně ořezem změnit perspektivu obrázku. Pro změnu perspektivy obrázku použijeme nejčastěji klasický ořez, pro přípravu obrázku k tisku ořezem použijeme nejspíše ořez s pevným poměrem stran.

Nástroje -> Ořez


www.dmp.spsei.cz/digi© 2007 krinda (Martin Krištof)HTML 4.01