Frequency/Voltage Control

Položka Optimální hodnota Vliv na výkon Detailní popis
Spread Spectrum Enabled - jestliže nezvyšujete frekvenci procesoru Mírný Při práci generátoru FBS se produkuje také rušivé elektro-magnetické pole. Toto pole může mít neblahý vliv na některé komponenty, nebo elektronické přístroje poblíž počítače ( mikrovlnná trouba, vysokofrekvenční vysílače a podobné ). Zapnutí volby, nebo zvolení redukce ( 0.5% - 1.0% ) zčásti eliminuje toto rušení a pomáhá tak k vyšší stabilitě počítače. Některé komponenty však jsou velice náchylné na dokonalou dodávku ostrých pulzů a nemusí se bez této funkce fungovat. Tuto položku deaktivujete jestliže máte FSB v přetaktovaném stavu.
CPU Ratio Selection ( CPU Multiplier ) Bohužel bývá LOCKED Samozřejmě Násobič ( multiplikátor ) je koeficientem, který z dané frekvence FSB odvozuje cílovou frekvenci procesoru. Násobič se bohužel mohl měnit výhradně jen kdysi dávno a dodnes existují různé postupy, jak "odemknout" tento násobič a tím několika-násobně zvýšit výkon procesoru. Tím, že se měnil pouze násobič, tak se taktoval procesor na vyšší frekvenci aniž by bylo nutno zvedat FSB. Továrně jsou dnes u CPU násobiče uzamčené ( především proto, že se tímto násobičem oddělovaly procesory stejné řady ). Jestliže byste měli to štěstí a měli byste k dispozici procesor s otevřeným násobičem, pak můžete experimentovat s nastavením této položky a taktovat tak procesor na vyšší frekvence.
CPU BUS Clock ( FSB Clock, CPU Frequency ) Dle uživatele Samozřejmě Změna FSB je ten nejvýznamnější krok při práci někoho, kdo chce taktovat svůj počítač. Je třeba si pečlivě zkontrolovat nastavení koeficientů AGP a DRAM. Je totiž možné, že krom vašeho procesoru můžete vysoké frekvenci vystavit také grafickou kartu a RAM paměť. Samotné krokování se pak dle závislosti na typu čipové sady a základní desky může provádět formou výběru přednastavených skokových změn FSB, či ( lepším ) krokováním FSB po 1MHz. Pamatujte však na to, že nic se nemá přehánět a každý procesor i každá jiná komponenta jejíž pracovní kmitočet je odvozen z FSB, má svůj jistý frekvenční strop, přes který půjde pouze s velkou nevolí. To, že Vám ve finále počítač naběhne a komponenty přijmou nová nastavení nutně neznamená, že se budou chovat korektně v prostředí operačního systému. U této položky bývá taky výhodou její možnost změny přímo v operačním systému. Výrobci také vydávají různorodý software, který s nastavením FBS a tím zvýšení výkonu počítače pomáhá.
AGP/PCI Clock Auto Ano ( AGP/PCI ) Zde se jak už bylo zmíněno mění právě poměr frekvence FSB a na ni navazující AGP a PCI sběrnici. Jestliže se už pustíte do taktování vašeho počítače, tak věnujte této položce neméně pozornosti jako položce FSB clock.
CPU, DDR a AGP Power Voltage Dle potřeb uživatele Zajišťuje stabilitu Jestliže jste se již pustili do taktování vašeho počítače, jistě se setkáte i s těmito položkami. Jedná se o zvyšování napětí na jednotlivých komponentách, které jsou napájeny standardizovaným napětím pro ně určeným. Asi si řeknete, proč zvyšovat napětí na procesoru, grafické kartě nebo RAM paměti, když se tím vesměs zvýší hlavně tepelný výkon komponenty. Avšak při zvyšování pracovní frekvence nemusí být napěťový rozdíl mezi logickou jedničkou a logickou nulou takový, aby systém pracoval stabilně. Ovšem pozor - zvyšování napětí je jednou z nejrychlejších cest jak z vašeho počítače udělat bezcennou hromadu kovů.

Můžeme se také setkat s ...

In Order Queue

Souvisí s ovládáním výpočetních operací přes aritmetické stupně procesoru ( pipelines ). Možnosti nastavení mohou být něco jako 1 to 4, 1 to 8 nebo 1 to 12, popřípadě pouze Enabled/Disabled či AUTO. Příkazový blok by měl být "proháněn" plným počtem ( i když někdy může snižovat frekvenční strop CPU ) tudíž buď funkci povolte, nebo nastavte nejvyšší možný rozsah, popř. zvolte AUTO.