Advanced CMOS Features

Tato nabídka se zaměřuje především na stanovení startovacích hodnot parametrů.

Položka Optimální hodnota Vliv na výkon Detailní popis
Quick Boot Enabled Ano POST testy mohou probíhat buď v rychlejší nebo pomalejší podobě. Ta rychlejší se od té standardní liší tím, že nekontroluje použitý hardware příliš do hloubky a některé části systému se netestují vůbec. U stabilního hardwaru není důvod proč tuto volbu zakazovat
Full screen logo show Dle výběru Ne U této položky můžeme nastavit, zdali chceme aby se při startu počítače zobrazily podrobnosti o BIOSu, nebo logo výrobce, v našem případě MSI
Boot Sequence Dle výběru Ne Nastavují se 1., 2. a 3. zařízení, kde bude BIOS hledat operační systém. Jestliže systém nebude nalezen, přeskakuje se položka a pokračuje se k následující. Setkáme se zde také s položkou Boot Other Device, která dovolí hledání i na dalších zařízeních.
S.M.A.R.T. for HardDisks Enabled Ano Zapnutí Self Monitoring & Analysis Report Technology, který monitoruje HDD podporující tuto službu.Zapnutý SMART trochu zatěžuje cache paměť v pevném disku a tím i zpomaluje jeho práci. Jedná se však o minimální zpomalení a proto se vyplatí službu povolit.
Boot Up NumLock On Ne Jedná se pouze o zapnutí numerické klávesnice při spuštění počítače.
Swap Floppy Disabled Ne Dnes již nepoužívaná funkce, sloužící k přehození písmen Floppy mechanik.
Seek Floppy Disabled Ano Také nepoužívaná funkce. Po zapnutí se provádí asi vteřinová rekalibrace disketové mechaniky
Password check Disabled Ne Zde můžeme nastavit, zdali chceme aby bylo zadáváno heslo při každém spuštění počítače, pouze při vstupu do programu SETUP, nebo aby se heslo nepoužívalo
BOOT OS For DRAM > 64 MB No Ne Tato položka je určena pro uživatele operačního systému IBM OS2. Ten pracuje trochu jinak při správě paměti do 64MB. Máte-li tedy OS2 a více jak 64MB RAM zapněte tuto volbu.
BOOT OS For DRAM > 64 MB No Ne Tato položka je určena pro uživatele operačního systému IBM OS2. Ten pracuje trochu jinak při správě paměti do 64MB. Máte-li tedy OS2 a více jak 64MB RAM zapněte tuto volbu.
MPS Revision Disabled Ano Určena pro víceprocesorové systémy a serverové stanice. Pro běžné uživatele nepotřebné.
CPU Level1 & Level2 Cache Enabled Zásadní Jestliže není cache paměť L1, L2 poškozena, tak zakázání této položky znamená značné zpomalení počítače.
System BIOS Cacheable a C000,32k Shadow Disabled Ano Velice podobné VideoBIOS Shadow. BIOS se nahraje do cache procesoru a jeho adresování používá buffer pro BIOS.

Můžeme se také setkat s...

Gate A20 Option

Brána A20, která je součástí kontroléru klávesnice ( obvod 8042 ) přepíná CPU z reálného do chráněného režimu a obráceně. Jestliže se s touto volbou setkáte, tak se doporučuje nastavit na Fast, chipset základní desky totiž dokáže přepínat mezi těmito režimy mnohem rychleji než kontrolér klávesnice.

Hyper-Threading Technology

Pouze pro procesory Pentium 4 s HT technologií. Při použití této technologie se jeden fyzický procesor začne tvářit jako dva procesory logické a čip, který je v procesoru a stará se o práci s touto technologií, začne zpracovávat druhou řadu instrukcí - tedy další vlákno. Výkon takovéhoto procesoru však nikdy nebude dvojnásobný, jak by se mohlo zdát, protože systémové prostředky jako třeba paměti cache procesoru jsou sdílené. Jestliže takovýto procesor máte a váš Chipset tuto funkci podporuje, pak určitě nastavte na Enabled.